• -44%

Missnöjets tid : den liberala erans slut

AvFrancis Fukuyama

Inbunden, Svenska, 2022

149 kr265 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Liberalismen har på senare år inte bara utmanats av populister på högerkanten, utan även av en förnyad, progressiv vänsterrörelse. Kritiken från vänsterkanten utvecklades ur en anklagelse – som förvisso var korrekt – om att liberala samhällen inte levde upp till sina egna ideal om lika behandling av alla grupper.

Kritiken vidgades över tid och kom att även rikta sig mot liberalismens grundläggande ideal som sådana, såsom premissen om universell mänsklig jämlikhet och mot betydelsen av yttrandefrihet och vetenskaplig rationalism som metoder för att nå kunskap.

I Missnöjets tid genomlyser Francis Fukuyama både högerns och vänsterns kritik av liberalismen – och tar sikte mot ideologins grund: principerna om jämställdhet och individens frihet. Boken är en tungviktarens uppgörelse med liberalismens motståndare och visar samtidigt på möjligheten att, trots dess brister, värdera liberalismens förtjänster framför illiberala alternativ.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Francis Fukuyama - State Building, Häftad

State Building

Francis Fukuyama

Häftad, 2005

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

141 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Bill Browder - Tsaren, Inbunden

Tsaren

Bill Browder

Inbunden, 2022

4,3 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(19)

295 kr