E-bok, Svenska, 2025
Historiens återkomst: Europa och världsordningens sammanbrott
Av Martin Kragh
139 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
I vissa skeden av historien sker händelseutvecklingen så hastigt att den värld som tagits för given plötsligt faller samman. Rysslands krig mot Ukraina. Det upptrappade våldet i Mellanöstern. Kinas växande makt. Ett USA där Trumps återkomst till Vita huset ytterligare vidgat sprickorna i den regelbaserade världsordningens fundament.
I den här boken beskriver Martin Kragh den brytningstid vi nu genomlever i ett vidare sammanhang – mot bakgrund av försöken att under två sekel etablera en världsordning stabil nog att stå emot historiens flodvågor. Med den följer Kragh upp succén med Det fallna imperiet.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2025-10-06
- Språk: Svenska
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 2,7 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789189960114
- Förlag: Fri Tanke Förlag
- Medarbetare: Beatrice Bohman
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
9 recensioner, genomsnitt 4.3/5
- 5/5 -
En välskriven och tillgänglig ¿historiebok¿ främst omfattande tiden från 1848 till juni 2025. Förlopp skildras i smått och stort ifrån ett analyserande geopolitiskt perspektiv. Slutsatsen - att vi ofrånkomligen kommer att närma oss en större konflikt och att 89-optimismen är ett minne blott - är lite deppig, men tyvärr övertygande.
- 4/5 Bengt E Verifierat köp
- 4/5 Saphenus Verifierat köp
- 5/5 Barbro P Verifierat köp
- 4/5 Bo Verifierat köp