Storpocket, Svenska, 2020
Skärvor av ett brustet sinne
109 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Demonerna har funnit sin väg in till Lyraak. Ur portalen vid Ymsellion strömmar de in i det alviska riket och ingenting tycks kunna stoppa dem. I glittrande Yion förbereder sig försvararna för drabbning, men i murarnas skugga utkämpas fler strider än en. Där vandrar en speleman som söker förstå sig själv, en kvinna som tänker hämnas sin familj, en ung man som drömmer om frihet, en alv som slåss för sitt folk och en krigare som vill hjälpa en vän. I en värld full av mörker löper de risken att snava över det som gömts i seklernas damm och somliga hemligheter var aldrig menade att avslöjas.
Skärvor av ett brustet sinne är andra delen i den episka fantasytrilogin Sönderfallets symfoni och tar vid där Skärvor av en brusten värld slutade.
Utlåtanden om Sönderfallets symfoni:
”Jag är helt golvad och lyrisk” BOKBLOGGEN HÅKANS HYLLA
”Svensk fantasy när den är som bäst” BOKBLOGGEN EPILOGER
”En av de bästa böcker jag någonsin läst” BOKBLOGGEN LAGOM LYCKLIG
”f-n vet när jag läste så pass bra fantasy sist.” BOKBLOGGEN OARYA
”En mästerligt regisserad dramaturgi.” BOKBLOGGEN SVENSK FANTASY
”Jag säger bara: LÄS DEN!” BOKBLOGGEN SVENSKA BÖCKER
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-11-28
- Mått: 135 x 210 x 47 mm
- Format: Storpocket
- Språk: Svenska
- Serie: Sönderfallets symfoni
- Antal sidor: 700
- Förlag: Ragnarök Förlag
- Medarbetare: Min Nguen
- ISBN: 9789198497861
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Marias
Skärvor av ett brustet sinne av Mattias Kuldkepp är andra delen i Sönderfallets symfoni, en episk fantasytrilogi och tar vid där första delen, Skärvor av en brusten värld, slutade. Jag rekommenderar verkligen att läsa delarna i ordning, även om det både finns persongalleri och annat matnyttigt i början av boken. Det är ofta tyvärr nog mycket för mig att hålla reda på ändå, och då har jag också läst första delen, så min rekommendation kvarstår.
Då jag är mycket förtjust i Kuldkepps andra serie, Den ofrivillige hjältens handbok, kastade jag mig över den här med stora förhoppningar. De två serierna skiljer sig markant, för mig, och kanske är det mina förväntningar som stjälper läsningen för mig för även om det här är en väldigt välskriven och spännande fantasy, passar den mig inte alls lika väl. För mig är det lite väl mycket karaktärer (kanske inte konstigt, med 699 sidor bok), lite väl många perspektivbyten och lite väl jobbiga namn att hålla reda på (tack och lov för persongalleriet i början av boken). Dock är det ett otroligt gediget världsbygge och jag följer gladeligen med på äventyret under läsningens gång. Och till slut håller jag faktiskt också reda på vem som är vem och varför. Namnen, de skummar jag bara förbi och låter bli att uttala i huvudet när det blir för jobbigt för mig. Helt ärligt skulle jag säga att den enda anledningen till att det här inte blir en fullpoängare, är för att det var jag som läste den.
Här finns det en värld som är på väg att falla samman, rika kulturarv som vi får del av i början på varje kapitel och även personer av olika raser, arter och bakgrund som, i vissa fall, kan samarbeta för att strida mot en gemensam fiende. Det som i många fall kan vara typiskt för en andra del i en trilogi, att det blir mer en transportsträcka, saknas här helt. Den här boken står för sig själv i världen och även om det är tydligt att en till del bör komma, lämnas jag inte med alldeles för många frågetecken för att bli störd. Språket är bra och allt det gedigna arbetet lyser igenom överallt. Det är svårt att inte bli sjukt imponerad över det arbete Kuldkepp har lagt ner. - 4/5 Urban E