Bokus
Martin Hellström - Pippi på scen : Astrid Lindgren och teatern, Häftad

Häftad, Svenska, 2015

Pippi på scen : Astrid Lindgren och teatern

Av Martin Hellström

238 kr

Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Det var tusentals barn som samlades på Barnens Dag 1949 för att få se Pippi Långstrump. Hennes popularitet berodde till stor del på genomslaget som teaterversionen fick vid premiären våren 1946, bara några månader efter utgivningen av den första Pippi-boken. Den barnteatergrupp som senare kallades Vår Teater framförde stycket i Stockholm och på turné under flera år, alltid med Ethel Sjögren i huvudrollen. Efter det kom även privatteatern att ta sig an Pippi, och utgivningen av pjäsen ledde till att skolor i större delen av landet också spelade den i slutet av 1940- och början av 1950-talet. Den här boken handlar om de första åren med Pippi på scen -- om den betydelse som pjäsen hade för barnteatern i Sverige och för den allmänna uppfattningen om Pippi. De olika versionerna av pjästexten återges i boken, liksom brev från Astrid Lindgren till regissörer av pjäsen och till barnteaterpionjären och vännen Elsa Olenius, vilket visar författarens arbetsprocess och uppfattning om hur Pippi ska framställas. "Astrid Lindgren och teatern" syftar även på författarens egna teatererfarenheter från barndom och ungdom. Här berättas om de pjäser som barnet Astrid Ericsson deltog i på Sveasalens scen, liksom om de turnésällskap som kom till Vimmerby. En skildring ges av den lilla stadens kulturella liv under mellankrigsåren och av Wimmerby Tidnings ofta humoristiska rapportering från föreställningarna -- särskilt under den period Astrid Ericsson arbetade på redaktionen. Mycket är skrivet om Astrid Lindgren, men lite om hennes betydelse för barnteatern. Nu tecknas en större bild av författarens egna tidiga upplevelser och av hennes första stora succé på scenen. Martin Hellström (f. 1979) är biträdande lektor i litteraturvetenskap vid Linnéuniversitetet (Växjö/Kalmar). Hans undervisning och forskning handlar främst om barnlitteratur och om samtal kring litteraturen. Avhandlingen från 2011 heter "Förpackningens förvandlingar. Konsumtion och karneval i barnboken" och för tillfället ägnar han sig åt att studera Astrid Lindgrens sagospel samt Maria Gripes författarskap, tillsammans med en läsande barngrupp. Han är bosatt i Vadstena, där han leder flera barnteatergrupper.
Produktinformation
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 3/5

  1. 3/5 Morpheus

    Jag är ett stort Astrid fan, och då den här boken lovade att ta en titt på Astrid som teatermänniska, och hennes roll för svensk barnteater, samt ha med Pippi pjäserna i slutet lät det som en bra investering.

    Och... den är okej.
    Först det negativa; Boken är skriven som en avhandling, vilket den är, med fotnoter och ett väldigt akademiskt, torrt språk och ibland mest bara långa rabblande av fakta utan analys eller djupare funderingar. Det kan bli ganska segt och tröttsamt att läsa, speciellt för mig som lekman och inte är insatt i svensk teaterhistoria. Kan vara för att jag inte är så van vid den här typen av litteratur, men jag vill ändå skicka en varning till andra läsare, som kanske förväntar sig en mer "klassisk" biografi.

    En annan negativitet är de bitarna när pjäser i antingen Stockholm eller Vimmerby räknas upp, som Astrid "kan ha sett".
    Det blir långa listor och transportsträckor till de betydligt bättre och intressantare bitarna när det talas om pjäser Astrid själv spelat eller skrivit, då det går att diskutera hennes reaktion, hur hon utvecklades i sitt skrivande av teater och hur det senare kom att påverka Pippi.
    De bitarna är riktigt läsvärda, och att som bonus få Pippi pjäserna i slutet på boken gör att jag som Astrid och Pippi-fan i alla fall är glad att jag läst boken.
    Men för folk som "bara" vill ha en bra biografi finns det andra böcker att läsa, och analyser av Pippi som figur och ikon tycker jag personligen har gjorts bättre i "Pippi och Sokrates".
    Men är man intresserad av teaterhistoria så tror jag definitivt att boken kan ha mer att ge dig än mig.