Samernas historia

AvTorsten Bengtsson

Kartonnage, Svenska, 2024

Del i serien Aha, nu fattar jag!

258 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.


Beskrivning

Samernas historia berättar om hur samernas förfäder vandrade in i Sverige efter istiden och hur samerna lever i dag. Läsaren får bland annat veta mer om kulturen och språket, om renskötsel och om den rasism som samerna utsatts för både historiskt och i dag. Här får läsaren möta Matti som är 12 år och bor i en sameby. Han berättar om kvällen då hans hund Bigge sprang bort på fjället, mitt i en snöstorm.

Boken ger en viktig kunskap om Sveriges urfolk. Den belyser viktiga och aktuella ämnen som exploatering av Sapmi, hot mot renskötseln och rasism.

Samernas historia ingår i Nypons lättlästa faktaserie Aha, nu fattar jag!. Innehållet är utarbetat för att följa målen i de nya kursplanerna. Språket är bearbetat och därför enkelt att både läsa och förstå. Svåra ord förklaras i marginalen.

Böckerna kan med fördel användas till elever med kognitiva funktionsnedsättningar, till elever med läs- och skrivsvårigheter eller till elever som har ett reducerat ordförråd. Faktaserien utarbetas i nära samarbete med pedagoger inom den anpassade skolan, SvA-pedagoger samt pedagoger med erfarenhet av elever med språkstörningar.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

0/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Rymden

Torsten Bengtsson

Inbunden

285 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Rymden

Torsten Bengtsson

Inbunden

285 kr