Dödssjukdomen

AvMarguerite Duras

Häftad, Svenska, 2007

228 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

En man betalar en kvinna för att tillbringa ett antal nätter med honom. Därmed verkar reglerna för spelet dem emellan vara fastställda; men hans överläge är långt ifrån självklart. För en kväll säger sig kvinnan veta att han är drabbad av en sjukdom: dödssjukdomen.
Marguerite Duras kortroman Dödssjukdomen [1982] är ett intensivt verk, så koncentrerat till tid och plats att läsaren själv tycker sig känna klaustrofobin i det lilla rum där dramat utspelar sig.

MARGUERITE DURAS [1914-1996] föddes i Indokina av franska föräldrar. Hennes författarskap präglades starkt av uppväxttiden, liksom av hennes engagemang i motståndsrörelsen under andra världskriget. Duras utgivning - som omfattade över femtio romaner och pjäser - gör henne till en av efterkrigstidens mest betydande franska författare.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet

Sallad!

Danyel Couet

Kartonnage

279 kr

  • -22%

Fars rygg

Niels Fredrik Dahl

Pocket
1

69 kr89 kr