Bokus
Peter M. Eronson, Magnus Vasilis - Mjödboken : Tillverka mjöd hemma, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2025

Mjödboken : Tillverka mjöd hemma

Av Peter M. Eronson, Magnus Vasilis

259 kr

Skickas tisdag 13/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

I den här fjärde upplagan av Mjödboken – tillverka mjöd hemma dyker vi ner i mjödets värld. Hur ser dryckens historia ut? Vilka olika typer av mjöd finns det? Vilken slags honung ska du använda när du tillverkar mjöd? Hur tillverkar du mjöd? Hur smaksätter du mjöd?

Boken vänder sig både till den nyfikne novisen och den som har tidigare kunskaper. Med den här boken kommer du bli en mästare på mjödtillverkning. Du kommer också kunna imponera på vännerna med en helt unik dryck, som du dessutom har gjort själv!

År 2020 blev Mjödboken utsedd till den bästa mjödboken i världen på World Gourmand Cookbook Awards och år 2024 kammade den hem en andraplats.

Om författarna

Peter M. Eronson är bosatt i Ingelstad och Ambjörnarp. Han har varit aktivhembryggare sedan 2007 och bryggt över 300 brygder hemma i sitt eget kök. Han har skrivit sjutton böcker om öl och hembryggning. Bland annat Ölbryggarboken brygg ditt öl hemma och Klona öl. Tillsammans har hans böcker sålt över 125 000 exemplar. Han är även certifierad öldomare. Läs mer om hembryggning och öl på hans hemsida www.eronson.com

Magnus Vasilis bor i Göteborg där han varit aktiv bryggare och hembryggare sedan 2005. Han har studerat bryggeriteknik och är både certifierad öldomare och Certified Cicerone®. Han har tidigare gett ut böckerna Brygga stiltypisk öl, Ciderboken och 52 Cider, samtliga skrivna tillsammans med Peter M. Eronson.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2025-08-27
  • Mått: 230 x 20 x 180 mm
  • Vikt: 580 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 157
  • Förlag: Grenadine Bokförlag
  • ISBN: 9789189722415
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Lennart P

    Som hobbybiodlare har jag ibland funderat på att tillverka lite mjöd för eget bruk. Det är i detta ljus som både köpet av boken och kommentaren ska läsas. Boken levererar mycket mer innehåll än vad som svarar mot mina ambitioner med mitt mjöd men det tynger inte läsupplevelsen. - Det är lätt att hoppa över och gå tillbaka, jag upplever Mjödboken som lättläst.

    I någon mån påminner mig boken om ett gammalt tummat och gulnat häfte som jag hittade hos min far för 60 år sedan, Harry Edelmans vinbok, det är entusiasmen över tillverkningen som förenar. Det är roligt att ta del av entusiasters erfarenheter alldeles oavsett om det blir något tillverkat.