• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% studentrabatt med kod TERM26

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Sport, fritid och hobby
    2. Fordonsböcker
    3. Fordon
    4. Bilböcker

    De sista av sitt slag : Volvo 760, 740, 780, 940 & 960 / The last of their kind : Volvo 700 & 900 series

    AvFredrik Nyblad

    Inbunden, Svenska, 2026

    323 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Beskrivning

    ”De sista av sitt slag – Volvo 760, 740, 780, 940 & 960” är berättelsen om hur 700-serien togs fram under den andra halvan av 1970-talet och sedan utvecklades till 760, 740 och 780 på 1980-talet. Den fortsätter sedan med historien om 1990-talets 940 och 960 som de sista åren döptes om till S90 och V90. Boken är skriven av motorjournalisten Fredrik Nyblad och bygger på en rad intervjuer med ingenjörer och formgivare som var med och tog fram modellerna. Här finns också alla de specialmodeller som byggdes av Yngve Nilssons Karosserifabrik. Ett kapitel ägnas åt styling och tillbehör och ett annat om 700-seriens motorsporthistoria. Modellbilar och leksaksbilar föreställande Volvo 700/900 finns också med och boken avslutas med en omfattande faktadel med modelländringar år för år. När produktionen avslutades i februari 1998 var det inte bara modellerna 940, S90 och V90 som gick i graven. Med Volvo 940 hade också den sista bakhjulsdrivna bilen från Göteborg med gjutjärnsmotor och stel bakaxel tillverkats. ”De sista av sitt slag – Volvo 760, 740, 780, 940 och 960” är på 144 sidor och är på svenska med sammanfattningar av varje kapitel på engelska.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2026-03-11
    • Mått:227 x 16 x 236 mm
    • Vikt:745 g
    • Format:Inbunden
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:144
    • Upplaga:1
    • Förlag:Raketbild Förlag AB
    • Medarbetare:Karin Warvlin
    • ISBN:9789199035826

    Utforska kategorier

    • Bilböcker inom Sport, fritid och hobby

    Betyg & recensioner

    5/5